slajd
slajd
Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych
WitamyO fundacjiProjektyWsparcieReportażeKolej RogowskaBiuletyn FPKW
Projekty FPKW na portalu zrzutka.pl
Wiele z naszych przedsięwzięć wkracza w fazę realizacji dzięki fundraising'owi. To dzięki Państwa hojności realizujemy kolejne ciekawe przedsięwzięcia. Zbiórki prowadzimy za pośrednictwem portalu zrzutka.pl. Za nami już kilka projektów realizowanych dzięki środkom finansowym gromadzonym w ten sposób. Gorąco dziękujemy wszystkim darczyńcom i zachęcamy do zapoznania się z kolejnymi inicjatywami!

Aktualnym projektem na który prowadzimy zbiórkę środków finansowych jest pierwszy etap odbudowy wagonu motorowego Mbxd2-215. W lipcu 2020 r. nasza Fundacja zakupiła od PKP S.A. rumuński wagon motorowy od lat porzucony na nieczynnej kolei wąskotorowej w Krośniewicach. Wagon ten przybył tam z rumuńskiej fabryki 23 August w październiku 1986 r. i obsługiwał głównie pociągi do Ozorkowa. W grudniu 1990 r. z powodu usterki odstawiono go do naprawy w tamtejszych warsztatach. Jednak usterki tej nigdy już nie usunięto a sam wagon odstawiono. Przez dalsze lata stał w zasieku węglowym i stopniowo był rozbierany na części do pozostałych, jeszcze kursujących tam innych wagonów rumuńskich. Dziś chcemy przywrócić mu świetność i sprawić by wrócił jako czynny pojazd do kolejowej służby, tym razem już na Kolei Rogowskiej.
MBxd2-215Dzisiaj wagon ten ma już 34 lata stając się pojazdem zabytkowym. Nieliczne zachowane do dziś wagony tego typu są rozchwytywane, każda kolej chciałaby taki posiadać. Stąd nasza decyzja o zakupie i podjęciu próby jego odbudowy. W naszej ocenie była to już chyba ostatnia szansa pozyskania takiego typu pojazdu. Stan naszego wagonu jest fatalny, jest on pozbawiony napędu i wyposażenia.
Dlaczego chcemy zacząć od remontu akurat tego, a więc najmłodszego, wagonu motorowego w naszej kolekcji? Bo w obecnym stanie nie może on już dłużej oczekiwać takich prac, w odróżnieniu od pozostałych naszych wagonów motorowych. Praktycznie jest już niemal przygotowany do piaskowania będącego pierwszym etapem remontu każdego pojazdu. Ponadto liczymy, że doświadczenie zdobyte dzięki tej pracy pozwoli nam lepiej i sprawniej wykonać remont pozostałych naszych wagonów motorowych.
link: zrzutka.pl/z39srd
kwota do zebrania: 20 000,00 zł
termin zakończenia zbiórki: 31 grudnia 2021 r.

Dla osób wspierających nasze zrzutki przygotowaliśmy specjalne upominki w zależności od kwoty wpłaty. W przypadku aktualnego projektu są to sklejkowy magnes na lodówkę , kubek i sklejkowy model do samodzielnego składania. Szczegóły znajdą Państwo na stronie zrzutki pod linkiem: zrzutka.pl/z39srd.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi przedsięwzięciami zrealizowanymi dzięki zbiórkom na portalu zrzutka.pl, są to:
renowacja kolejowego pługa odśnieżnego 802S-03 >>>,
uruchomienie lokomotywy Lyd1-204 >>>.
Szczegóły znajdziecie Państwo w dziale "Projekty" >>>.

BIURO FUNDACJI

46 874 80 23

zarzad@fpkw.org

ul. Dworcowa 37, 95-063 Rogów